Náhodné foto
Kontaktujte nás

Bc. Veronika Brzicová

Telefon  774 888 723

E-mail  rori@seznam.cz

Péče o morče

Bydlení

Naše morčata bydlí v samostatném pokoji v rodinném domku. Pokoj je nevytápěný, proto jim přes zimu vždy hezky zhoustne srst. Morčata bydlí v morčatárně, která je vyrobena na zakázku z dřevotřísky a polepena na povrchu imitací dřeva. Každé oddělení je veliké 100x50x30cm, dno je polepené linem proti prosáknutí moči k dřevotřísce a pro lepší čištění. Horní patro je propojeno, slouží čistě pro ubytování samiček a má velikost 200x50x30cm. Skoro celá morčatárna momentálně slouží pro ubytování jen samiček, popřípadě s mladými, samci bydlí v klecích nebo plastboxech, momentálně máme rozdělanou druhou morčatárnu, která bude v budoucnu sloužit čistě jen pro kluky.Jako podestýlku používám hobliny od truhláře nebo hobliny od firmy German Horse.

Pokud si od nás budete brát morčátko a nevíte si rady, do jak velké klece jej máte dát, pak když jej dáte do alespoň 60cm dlouhé klece, neuděláte chybu. Morče je společenské zvíře, doporučuje se brát si nejlépe dvě, stejného pohlaví nebo se samotnému morčátku dostatečně věnovat. Z mých zkušeností jsou více mazliví samečci. K dospělému samečkovi můžete dát menšího samečka, dospělý samec mladšího často toleruje. Problém může nastat, když mladší sameček dojde do puberty, pak se mohou samci prát i do krve. To už je nutné samce oddělit, jinak by mohlo dojít ke škaredým zraněním či smrti jednoho z nich. Pokud se berou zhruba stejně staří mladí samci spolu a vyrůstají spolu, většinou problém není. Dvě samičky se snesou spíše,ovšem i tady může být jedna samička dominantní a druhou občas obtěžovat, především v době říje.

Potrava

Hlavní složkou potravy je seno. Morče jej musí mít neustále k dispozici. Jejich trávicí systém je nastaven na neustálý přísun potravy. Protože si morče stejně jako lidé neumí vyrobit vitamín C, musíme mu jej dodávat pomocí sena, trávy, zeleniny a ovoce. Naše morčata krmíme dvakrát denně zeleninou a ovocem. Nejčastěji dostávají okurku, papriku, rajčata, salát, řepu, ředkev, mrkev, petržel, meloun. Z ovoce dostávají jablka, mandarinky, pomeranče, jahody či co zrovna roste. Přes léto dostávají zeleninu především se zahrádky, poté dokupuji z obchodu, když není něčeho dostatek. V zimě je zeleniny nedostatek, tak kupujeme v obchodech. Výstavní jedinci mrkev a červenou řepu nedostávají z důvodu zbarvení moči a následnému zažloutnutí srsti. Z ovocných stromů dostávají naše morčátka větve na okusování. Vodu mají k dispozici neomezeně v napáječkách. Vždy do vody přidám Acidomid K, kvůli desinfekci a vitamínům.

Na přilepšenou dávám morčátkům pamlsky Lofty´s od Vitakraftu. Jde o vojtěškové kapsičky. Do miseček dostávají granule od firmy Afeed, Biostan,Krmiva Hulín nebo Cavia Complete.Pro březí samičky kupuji ovesné vločky na mléčko.

Zdravotní péče

U všech našich morčat dbáme na výborný zdravotní stav. Naše morčátka jsou ošetřena proti vnějším a vnitřním parazitům přípravkem Advocate nebo  Stronghold, pokud se u nás vyskytne nějaká plíseň, nastříkám všechna morčátka přípravkem Ecosin, který je šetrný a zatím jsem s ním byla spokojená. Pokud je plíseň na malé ploše používám spíše Lamisil, Nizoral či Canesten. Již se mi osvědčil na větší plochy Imaverol. Naše morčátka koupeme v šampónu Medivet, který je proti šupinatění kůže, a Arpalit neo, jež je proti vnějším parazitům. Každé morčátko, které si od nás berete bude ošetřené přípravkem Advocate či Stronghold. Drápky zastřihávám dle potřeby každého morčátka. Uši čistíme pomocí speciální kosmetiky od firmy Héry, tyto přípravky jsou šetrné a účinné. Mazové žlázky u samců čistím vatovými tampónky namočenými v dětském olejíčku či opět kosmetikou od firmy Héry. Drobné zažloutnutí srsti řeším suchým šamponem a vlhčenými ubrousky. Při podráždění očiček používám borovou vodu- Ophtal.

Všechny morčátka vážíme nejlépe jednou týdně,abychom mohli sledovat váhový přírůstek. Naše samičky jdou poprvé na krytí miniálně kolem půl roku a při minimální váze 750g, nejčastěji ale kolem 7 měsíce při váze kolem 800-900g. Samičky nechávám krýt do 3 nebo 4 let, vždy zohledňuji jejich aktuální fyzický stav. Mezi jednotlivými vrhy nechávám zhruba půl roční pauzu, někdy delší nebo kratší opět podle kondice samičky.